Bolesław Thiem


Bolesław Thiem, urodzony 29 czerwca 1919 roku w Lesznie, był niezwykle utalentowanym polskim artystą malarzem, który swoich sił próbował w różnych dziedzinach sztuki. Zmarł 31 sierpnia 1965 roku w swoim rodzinnym mieście, pozostawiając po sobie znaczną spuściznę artystyczną.

Jego prace koncentrowały się na tworzeniu pejzaży oraz portretów, co świadczy o jego szerokich umiejętnościach i wrażliwości estetycznej. Oprócz malarstwa Thiem zajmował się również renowacją obiektów sakralnych, co podkreśla jego związek z duchowością i historią architektury. Dzięki jego zaangażowaniu wiele zabytków zyskało nowe życie i zostało uratowanych przed zapomnieniem.

Życiorys

Bolesław Thiem был synem Jana Franciszka Thiem i Marianny zd. Nowak. W 1933 roku zakończył naukę w 7. klasowej szkole powszechnej, po czym kontynuował kształcenie w 2-letniej Szkole Dokształcająco-Zawodowej w Lesznie. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej wykazywał zainteresowanie malarstwem, próbując swoich sił w tej dziedzinie artystycznej. W 1945 roku nawiązał współpracę z lokalnym środowiskiem artystycznym, w tym z leszczyńskimi malarzami, którzy skupiali się wokół Leona Rozpendowskiego.

W 1946 roku Bolesław podjął studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, wybierając Wydział Malarstwa Sztalugowego i Konserwatorstwa. W 1948 roku przeniósł się na Wydział Malarstwa i Grafiki, finalizując swoje studia w 1951 roku. Jego życie osobiste zmieniło się w 1950 roku, kiedy pojął za żonę Danutę Kramer, urodzoną 7 maja 1925 roku w Lesznie, córkę Franciszka i Heleny z d. Wilczak.

Bolesław był aktywnym członkiem Stowarzyszenia Plastyków Leszczyńskich od momentu jego powstania w 1946 roku. Od 1952 roku również angażował się w prace Związku Polskich Artystów Plastyków. W latach sześćdziesiątych XX wieku pracował jako nauczyciel rysunku w Technikum Odzieżowym w Lesznie, przyczyniając się do edukacji młodych artystów.

Bolesław Thiem zmarł 31 sierpnia 1965 roku. Został pochowany w Lesznie, na cmentarzu przy ulicy Kąkolewskiej, gdzie jego pamięć nadal pozostaje żywa w sercach mieszkańców i miłośników sztuki.

Działalność

Bolesław Thiem to artysta, który już we wrześniu 1945 roku zyskał uznanie za swoją twórczość. Uczestniczył w wystawie zorganizowanej przez Referat Kultury i Sztuki Starostwa Powiatowego Leszczyńskiego, gdzie zaprezentował różnorodne prace wykonane w różnych technikach. Wśród jego akwareli znalazły się między innymi „Wiejska zagroda”, „Wieczór” oraz „Topole”. Dodatkowo, w jego repertuarze znalazły się także obrazy olejne, takie jak „Kutry rybackie”, „Żniwa” i „Kwiaty”, oraz rysunki – węglem „Na Motławie” i ołówkiem „Pożar stogi pod Linum”.

W kolejnym roku, 1946, Thiem brał udział w wystawie w Kaliszu, która miała miejsce w dniach od 23 czerwca do 15 lipca. W tym wydarzeniu, zorganizowanym przez Towarzystwo Miłośników Kultury – sekcję plastyki w Lesznie, artysta zaprezentował dwie akwarele, znane jako „Jesień w parku” oraz „Pejzaż”, a także pięć obrazów olejnych, w tym „Wiejski staw”, „Drzewa nad stawem”, „Rozlewiska”, „Lasek na wzgórzu” oraz „Przed burzą”.

W tym samym roku, Thiem był obecny na „Wystawie jesiennej”, która odbyła się w dniach od 29 października do 10 listopada w Lesznie. Tutaj zaprezentował prace takie jak „Pożar lasów”, „Fragment jeziora boszkowskiego”, akwarele „Jesień w parku” oraz „Zachód słońca”. Jego twórczość wzmacniało także uczestnictwo w wystawie z okazji 400-lecia Leszna, która miała miejsce w dniach od 24 sierpnia do 14 września 1947 roku.

Na tej wystawie, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Plastyków Leszczyńskich, artysta pokazał sześć obrazów olejnych, w tym takie dzieła jak „Topole”, „Pole strzyżewickie”, „Stare Leszno I”, „Stare Leszno II”, „Nad jeziorem boszkowskim” oraz „O wschodzie słońca”. Poza tym, na ekspozycji znalazł się również rysunek w ołówku „Wiejski pejzaż”.

W Muzeum Okręgowym w Lesznie znajdują się cztery prace Bolesława Thiema: pejzaż „Stare Leszno” – olej na płótnie z 1964 roku, „Pejzaż z Leszna” – olej na płótnie z tego samego roku, martwa natura „Kwiaty w wazonie” – olej na sklejce z 1962 roku oraz „Las” – rysunek tuszem.

Przypisy

  1. Muzeum Okręgowe w Lesznie nr inwentarzowy ML205 [online]
  2. Muzeum Okręgowe w Lesznie nr inwentarzowy ML204 [online]
  3. Muzeum Okręgowe w Lesznie nr inwentarzowy ML203 [online]
  4. AleksanderA. Piwoń, Cmentarz parafialny w Lesznie, „Przyjaciel Ludu – zeszyt III(XXI)”, 1989 r., s. 4 [dostęp 01.05.2018 r.]
  5. MirosławM. Wlekły, ABC Nr 87 (2439) 06.11-08.11.2012 r., „ABC”, 08.11.2012 r., s. 6-7 [dostęp 30.04.2018 r.]

Oceń: Bolesław Thiem

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:19