Jan Antoni Simon


Jan Antoni Simon, urodzony 8 czerwca 1815 roku w Lesznie, to postać wybitna w polskiej sztuce, znana zwłaszcza z twórczości epoki biedermeieru. Jego życie, które zakończyło się 9 lutego 1864 roku w Poznaniu, pozostawiło znaczący ślad w polskim malarstwie.

W trakcie swojej kariery artystycznej, Simon zyskał uznanie dzięki swojemu unikalnemu stylowi oraz umiejętności uchwycenia momentów życia codziennego, co było charakterystyczne dla biedermeieru. Ta epoka cechowała się prostotą oraz bliskością do życia rodzinnego, co było widoczne w jego pracach.

Życiorys

Jan Antoni Simon był synem krawca z Leszna, który najprawdopodobniej był spokrewniony z uznanym poznańskim litografem, Karolem Antonim Simonem. Jego twórczość koncentrowała się głównie na portretach przedstawicieli ziemiaństwa, mieszczaństwa oraz inteligencji z Wielkopolski. Istnieje hipoteza, że artysta mógł kształcić się w Monachium.

W latach 1841 i 1845 wystawiał swoje prace na ekspozycjach w Poznaniu. W swoim życiu miał okazję przebywać na dworach Potockich i Lubowidzkich, a także odbyć podróż do Odessy. Jego najwybitniejszym dziełem jest Portret rodziny Carqueville, który charakteryzował się wysokim poziomem artystycznym.

Artysta został pochowany przy kościele św. Rocha w Poznaniu, a jego grób zachował się do dziś. Jan Antoni Simon był również spokrewniony z innym malarzem, Władysławem Simonem. W 1852 roku wziął ślub.

Przypisy

  1. a b c Jan Antoni Simon [online], Sejm-Wielki.pl [dostęp 01.11.2020 r.]
  2. Portret rodziny - życie prywatne w malarstwie biedermeieru [online], Wszechnica [dostęp 01.11.2020 r.]
  3. a b MagdalenaM. Warkoczewska, Malarstwo i grafika epoki romantyzmu w Wielkopolsce: dzieje i funkcje, Warszawa: Państwowe Wydawn. Nauk, 1984

Oceń: Jan Antoni Simon

Średnia ocena:4.89 Liczba ocen:6