UWAGA! Dołącz do nowej grupy Leszno - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Ottomar Anschütz


Ottomar Anschütz, który przyszedł na świat 16 maja 1846 roku w Lesznie, to postać, która zapisała się w historii jako niemiecki wynalazca oraz fotograf. Jego osiągnięcia miały ogromne znaczenie dla rozwoju kinematografii, co czyni go jedną z kluczowych osób w tej dziedzinie.

Warto zwrócić uwagę, że Anschütz zmarł 30 maja 1907 roku w Berlinie, pozostawiając po sobie bogaty dorobek, który inspirował wielu twórców filmowych na całym świecie.

Działalność

Ottomar Anschütz, znany niemiecki wynalazca, rozpoczął swoją karierę zawodową pod okiem uznanych mistrzów. Praktykował u Ferdinanda Beyricha w Berlinie, Franza Hanfstaengla w Monachium, Ludwiga Angerera w Wiedniu oraz Maksymiliana Fajansa w Warszawie. W 1879 roku przejął po rodzinie ich przedsiębiorstwo, dokonując wielu innowacji.

Wprowadzenie na rynek objazdowego atelier, zbudowanego na wozie dwukonnym, wywarło duże wrażenie na członkach berlińskiego Towarzystwa Wspierania Kinematografii. Dzięki temu w 1880 roku Anschütz został przyjęty do grona tego prestiżowego stowarzyszenia.

W latach 80. XIX wieku, przypisuje się mu wynalezienie pierwszej migawki szczelinowej, która rejestrowała ruch z czasem naświetlania wynoszącym nawet 1/1000 sekundy. Było to przełomowe osiągnięcie w dziedzinie fotografii. Jego sława wzrosła dzięki zdjęciom bocianów nad gniazdem, zrobionym w 1891 roku. W 1883 roku zdobył brązowy medal na wystawie fotograficznej w Brukseli.

Anschütz był pionierem w rejestrowaniu ruchu, jako pierwszy uchwycił konia w biegu, gołębie w locie oraz skaczących mężczyzn. W 1885 roku, za pomocą 24 aparatów, zdołał uchwycić różne etapy biegu konia, a rok później efekty te zaprezentował w formie ruchomej.

W 1886 roku, wspólnie z Johannem Schneiderem, budowniczym organów, skonstruował prototyp kinematografu, który umożliwiał wyświetlanie fotografii w tempie 30 klatek na sekundę, co tworzyło złudzenie ruchu. Jego innowacje nie kończyły się na tym.

W 1888 roku zaprojektował we wrocławskim Zoo specjalny budynek, który miał służyć do ekspozycji zwierząt w celu wykonywania ich zdjęć. Przez co najmniej dwa lata, do 1890 roku, jego prace dokumentowały zwierzęta w ogrodzie zoologicznym, a zdjęcia te były wykorzystywane do ilustrowania wydawnictw zoo oraz pocztówek aż do 1928 roku.

Przypisy

  1. Solski L., Strehlow H., 2015: 150 lat ZOO Wrocław. Wyd. ZOO Wrocław sp. z o.o., Wrocław, s. 44–45. ISBN 978-83-936847-2-4.
  2. JerzyJ. Piwowarski JerzyJ. (red.), Edukacja plastyczna X Fotografia, Częstochowa 2015 [dostęp 23.08.2019 r.]. Brak numerów stron w książce

Oceń: Ottomar Anschütz

Średnia ocena:4.77 Liczba ocen:22