Marek Świtoński


Marek Świtoński, urodzony 16 stycznia 1954 roku w Lesznie, jest wybitnym polskim genetykiem oraz cenionym wykładowcą akademickim. Pełni rolę profesora nauk rolniczych, a także należy do grona członków rzeczywistych Polskiej Akademii Nauk.

Jego działalność nie ogranicza się jedynie do badań naukowych, ponieważ pełni również funkcję prezesa Oddziału PAN w Poznaniu, co podkreśla jego zaangażowanie w rozwój oraz popularyzację nauki w Polsce.

Życiorys

W 1977 roku, po ukończeniu studiów z zakresu agronomii na Wydziale Rolniczym Akademii Rolniczej w Poznaniu, Marek Świtoński rozpoczął swoją długą i owocną karierę naukową. Już w 1981 roku uzyskał tytuł doktora na podstawie pracy pt. Translokacja Robertsona u lisów polarnych (Alopex lagopus) i jej wpływ na płodność, a w 1988 roku zdobył stopień doktora habilitowanego w zakresie genetyki, opierając swoją rozprawę na temacie Chromosomy B u lisa pospolitego (Vulpes vulpes), ich natura, rozprzestrzenienie, dziedziczenie i znaczenie.

W 1993 roku, Marek Świtoński otrzymał zaszczytny tytuł profesora nauk rolniczych. Przez długi czas był związany z Wydziałem Zootechnicznym, a po reorganizacji uczelni, z Wydziałem Hodowli i Biologii Zwierząt, który przekształcił się w Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. W 1997 roku awansował na profesora zwyczajnego.

W 1989 roku objął stanowisko kierownika Katedry Genetyki i Podstaw Hodowli Zwierząt. W latach 1990-1996 pełnił rolę prorektora ds. rozwoju kadr naukowych oraz współpracy z zagranicą, co pozwoliło mu na rozwijanie międzynarodowych kontaktów oraz odbycie staży naukowych w Zurychu i Uppsali.

W swojej pracy naukowej specjalizuje się w genetyce zwierząt, genomice strukturalnej, polimorfizmie DNA oraz genomice funkcjonalnej. Był aktywnym członkiem środowiska naukowego, pełniąc funkcję przewodniczącego zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Genetycznego w latach 2001-2004 oraz zajmując miejsce w prezydium Komitetu Nauk Zootechnicznych PAN.

W 2007 roku został członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk, a od 2022 roku jest członkiem rzeczywistym tej prestiżowej instytucji. W 2010 roku objął stanowisko wiceprezesa Oddziału PAN w Poznaniu, a od 2019 roku pełni rolę jego prezesa. Regularnie powoływany jest do rad naukowych instytutów genetycznych oraz zootechnicznych.

Co więcej, Marek Świtoński jest redaktorem naczelnym „Journal of Applied Genetics” oraz członkiem komitetów redakcyjnych takich pism jak „Animal Science Papers and Reports” oraz „Medycyna Weterynaryjna”. W roku 2008 został również członkiem rady Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, przyczyniając się w ten sposób do dalszego rozwoju polskiej nauki.

Odznaczenia i wyróżnienia

W 1999 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, co stanowi znaczące uznanie dla jego osiągnięć i wkładu w rozwój. Następnie, w 2022 roku, został uhonorowany Medalem „Labor Omnia Vincit”. To wyróżnienie zostało mu przyznane przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego, co potwierdza jego zaangażowanie i determinację w realizacji pasji oraz projektów.

Przypisy

  1. Osiągnięcia. „Wieści Akademickie”. Nr 1, s. 78, 2022.
  2. Nowi członkowie PAN i AMU PAN. pan.pl, 06.12.2021 r. [dostęp 06.01.2022 r.]
  3. Historia. poznan.pan.pl. [dostęp 29.01.2021 r.]
  4. M.P. z 1999 r. nr 41, poz. 626

Oceń: Marek Świtoński

Średnia ocena:4.57 Liczba ocen:5