UWAGA! Dołącz do nowej grupy Leszno - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Aleksandra Kazimiera Karpińska


Aleksandra Kazimiera Karpińska to niezwykle interesująca postać w polskim świecie nauki. Urodziła się 24 sierpnia 1882 roku w Lesznie, a swoją karierę zawodową związała z archeologią oraz edukacją. Przez lata zyskała uznanie jako kustosz, nauczycielka i asystentka profesora Józefa Kostrzewskiego.

Jej życie zawodowe, które trwało aż do 18 września 1953 roku, kiedy to zakończyła je w Lubece, obfitowało w liczne osiągnięcia oraz doświadczenia naukowe, które przyczyniły się do rozwoju polskiej archeologii.

Życiorys

Aleksandra Kazimiera Karpińska była córką Juliana, który był sekretarzem lokalnego sądu ziemskiego, oraz Konstancji Franciszki z Piwońskich. Swoją edukację rozpoczęła w Poznaniu, gdzie ukończyła gimnazjum. Następnie kontynuowała studia na Uniwersytecie Poznańskim, na którym uzyskała tytuł doktora w 1926 roku, broniąc pracy pt. „Kurhany z okresu rzymskiego w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem typu siedlemińskiego”. Jeszcze w czasie studiów podjęła pracę jako bibliotekarka w Instytucie Prehistorycznym Uniwersytetu Poznańskiego.

W latach 1924–1939 była związana z Działem Prehistorycznym Muzeum Wielkopolskiego, gdzie awansowała z pozycji asystenta na kustosza. Kierowała także Instytutem Prehistorycznym. Jej działalność naukowa obejmowała intensywne prace wykopaliskowe na obszarze Wielkopolski, Pomorza oraz Wołynia. Badała cmentarzyska kultury łużyckiej zlokalizowane w Czarnkowie oraz na Głównej w Poznaniu, a także osadę wczesnośredniowieczną znajdującą się na poznańskim Sołaczu.

Pierwsze ślady pochówków odnaleziono w 1929 roku podczas sadzenia drzew w ogrodzie Franciszka Małeckiego przy ulicy Smolnej 19. Karpińska odkryła tam trzy groby okryte kamieniami oraz jeden na sąsiadującej posesji. Systematycznie publikowała sprawozdania z przeprowadzonych wykopalisk, jak również różnorodne artykuły naukowe związane z tematyką prehistoryczną.

W początkach 1940 roku została niestety aresztowana przez niemieckie władze okupacyjne. Dnia 25 kwietnia 1940 roku osadzono ją w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück, gdzie przebywała aż do zakończenia II wojny światowej. Po wojnie zamieszkała w Lubece, gdzie podjęła pracę jako nauczycielka w polskim gimnazjum. W latach 1947–1948 przeprowadziła szczegółowe badania wykopaliskowe grodziska Liubice w Starej Lubece, które stanowiło przodek współczesnego miasta Lubeka.

Jej pracę i osiągnięcia podziwiał Lech Leciejewicz, który wyróżniał ją za wysoki poziom metodyki badań, określając ją mianem „siłaczki na wygnaniu” oraz osoby wykazującej bezprzykładne bohaterstwo.

Przypisy

  1. CYRYL Wirtualne Muzeum Historii Poznania, Sprawozdanie z badań terenowych przeprowadzonych przez dr Aleksandrę Karpińską w tzw. Dolinie Świętojańskiej przy stanowisku nr 10 w Komandorii.
  2. Jarmila Kaczmarek, Archeologiczne skarby Głównej i Zawad, „Kronika Miasta Poznania” nr 2/2002, s. 10–11.
  3. Jarmila Kaczmarek, O prostowaniu wizji dziejów archeologii poznańskiej, „Przegląd Archeologiczny”, vol. 46, 1998, s. 162.
  4. Andrzej Wędzki, hasło [w:] „Wielkopolski słownik biograficzny”, PWN, Warszawa-Poznań, 1981, s. 319, ISBN 83-01-02722-3.
  5. M.P. z 1939 r. nr 13, poz. 23 „za zasługi na polu pracy społecznej”.

Oceń: Aleksandra Kazimiera Karpińska

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:5