Zbór Chrześcijańskiej Wspólnoty Zielonoświątkowej w Lesznie


W sercu Leszna mieści się Zbór Chrześcijańskiej Wspólnoty Zielonoświątkowej, który jest integralną częścią lokalnej społeczności chrześcijańskiej. Zbór ten odgrywa istotną rolę w życiu duchowym mieszkańców, oferując różnorodne możliwości dla wiernych.

Na czele wspólnoty stoi Henryk Mróz, pastor, który z zaangażowaniem prowadzi zbór i kieruje jego działalnością. Dopełnieniem działalności zboru są regularne nabożeństwa, które odbywają się dwa razy w tygodniu. Spotkania te gromadzą wiernych w przytulnym i stworzonym z myślą o modlitwie miejscu, w domu modlitwy usytuowanym przy ul. Edwarda Raczyńskiego 8.

Historia

W Przyborowie, na początku lat 40. XX wieku, miało miejsce duchowe przebudzenie, które doprowadziło do nawrócenia małżeństwa Karolewiczów. Dzięki ich późniejszej ewangelizacji, do tego grona dołączyły kolejne trzy kobiety. W efekcie, grupa ta zaczęła regularnie uczestniczyć w nabożeństwach odbywających się w Przyborowie. Około 1950 roku, z powodu prześladowania przez władze w Nowej Soli osób wierzących, Karolewiczowie oraz ich współwyznawczyni, Antonina Płocieniczak, zostali zwolnieni z pracy. Zdecydowali się oni na przeprowadzkę do Leszna, gdzie w tym samym roku rozpoczęli organizowanie pierwszych nabożeństw.

Z biegiem czasu, do grupy dołączyły pozostałe dwie kobiety, co doprowadziło do powstania w Lesznie zboru pięćdziesiątników. W 1961 roku kierownictwo nad zborem objął Andrzej Bruzda, mąż Antoniny Płocieniczak. Wspólnota nawiązała kontakty z innymi podobnymi grupami działającymi w okolicy Leszna. Wierni spotykali się w różnych lokalizacjach, takich jak Drozdowice, Góra, Leszno, Śleszów, a także Jutrosin i Żydowski Bród. Utrzymywano także relacje ze zborami w Legnicy oraz Nowej Soli, co przyczyniło się do dalszego rozwoju wspólnoty.

W 1985 roku stanowisko pastora zboru objął Henryk Mróz, a nabożeństwa niedzielne i środowe zostały przeniesione do jego mieszkania. W tym czasie wspólnota zaczęła się powiększać, a 13 stycznia 1987 roku zbór został zarejestrowany i stał się częścią Chrześcijańskiej Wspólnoty Zielonoświątkowej. W 1993 roku nabożeństwa przeniesiono do wynajętej sali w budynku Hali Widowiskowo-Sportowej „Trapez”. Młodzież lokalna nawiązała liczne kontakty z innymi zborami Chrześcijańskiej Wspólnoty Zielonoświątkowej, angażując się w zjazdy młodzieżowe oraz ewangelizacje.

W miarę upływu czasu, zbór podjął decyzję o wydzierżawieniu nieruchomości na potrzeby stworzenia domu modlitwy. Po odbyciu niezbędnych działań w Urzędzie Miejskim oraz w oddziale PKP, wspólnota wynajęła budynek przy ul. Edwarda Raczyńskiego 8, w sąsiedztwie dworca kolejowego. Po przeprowadzeniu remontu i adaptacji, przeniesiono tam spotkania wspólnoty.

Przypisy

  1. a b Lista zborów [online], chwz.info.pl [dostęp 29.06.2024 r.]
  2. a b c d e Historia Zboru w Lesznie [online], zbory.chwz.pl [dostęp 29.06.2024 r.]

Oceń: Zbór Chrześcijańskiej Wspólnoty Zielonoświątkowej w Lesznie

Średnia ocena:4.51 Liczba ocen:8