UWAGA! Dołącz do nowej grupy Leszno - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Michał Klinger


Michał Rafał Klinger, urodzony w 1946 roku w Lesznie, to wybitny polski teolog prawosławny, który zdobył tytuł doktora nauk humanistycznych. Jego praca akademicka oraz działalność dyplomatyczna czynią go postacią znaczącą w polskim kontekście.

W latach 1999–2003 pełnił funkcję ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Rumunii, co świadczy o jego umiejętnościach negocjacyjnych oraz doskonałej znajomości międzynarodowych relacji. Po zakończeniu kadencji w Rumunii, od 2006 do 2012 roku, reprezentował Polskę jako ambasador w Grecji, kontynuując swoją karierę dyplomatyczną w ważnym regionie Europy.

Życiorys

Michał Klinger jest człowiekiem o bogatej historii edukacyjnej oraz zawodowej. Jest synem Jerzego Klingera, a swą karierę na poziomie średnim rozpoczął w Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie, które ukończył w 1964 roku.

Kolejne etapy jego kształcenia to studia na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie zdobył wiedzę w dziedzinie astronomii, oraz na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, gdzie studiował teologię prawosławną.

W okresie od 1971 do 1978 roku, Klinger pracował jako nauczyciel fizyki w jednym z warszawskich liceów. Jego działalność akademicka rozwijała się, gdy w 1978 roku rozpoczął pracę na stanowisku wykładowcy Starego Testamentu w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, gdzie pozostał aż do 2012 roku.

W latach 80. Michał Klinger aktywnie angażował się w działania na rzecz społeczności mniejszości wyznaniowych oraz narodowych, pracując jako członek Komitetu Obywatelskiego. Jego kariera dyplomatyczna rozpoczęła się w 1990 roku, gdy objął pozycję I sekretarza Ambasady RP w Pradze, gdzie pełnił również rolę attaché kulturalnego i naukowego, a potem wicedyrektora Instytutu Polskiego.

W okresie między 1993 a 1996 rokiem był szefem działu politycznego oraz chargé d’affaires Ambasady RP w Bratysławie. Po powrocie do Warszawy kierował wydziałem Europy Południowo-Wschodniej w Departamencie Europy MSZ, a także uczestniczył w misjach dyplomatycznych, takich jak te w Bośni i Albanii. W 1998 roku został mianowany specjalnym wysłannikiem ministra spraw zagranicznych w Kosowie.

W latach 1999–2003 Klinger pełnił funkcję ambasadora RP w Rumunii. Po powrocie do Polski, kierował Zespołem ds. Rady Europy w Departamencie Unii Europejskiej MSZ. W 2004 roku starał się o mandat w pierwszych wyborach do Parlamentu Europejskiego jako kandydat z ramienia Unii Wolności. W 2006 roku powrócił na placówkę, zostając ambasadorem RP w Grecji. Funkcję tę pełnił do 2012 roku.

Oprócz działalności dyplomatycznej, Klinger jest również autorem licznych artykułów oraz monografii zatytułowanej Tajemnica Kaina. Brał aktywny udział w sympozjach naukowych na arenie międzynarodowej, odbywających się w krajach takich jak Francja, Niemcy, Szwajcaria, Belgia, Rosja, i Gruzja. Jego doświadczenie wykładowcze obejmuje współpracę z takimi uczelniami jak Uniwersytet Jagielloński, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Warszawie oraz różnymi instytucjami w Stanach Zjednoczonych.

Klinger jest zwolennikiem dialogu międzywyznaniowego, prowadzi rozmowy z Kościołem rzymsko- i greckokatolickim oraz Kościołami reformacyjnymi. Jest także jednym z inicjatorów dialogu chrześcijańsko-żydowskiego w Polsce.

W 2021 roku obronił rozprawę doktorską na temat nowej hermeneutyki biblijnej w Instytucie Sztuki PAN. Temat pracy napisanej pod kierunkiem Zbigniewa Benedyktowicza, częściowo ukazał się w publikacji pt. Strażnik wrót. Próby hermeneutyki biblijnej, wydanej w 2019 roku.

Michał Klinger posługuje się biegle językami takimi jak angielski, francuski, niemiecki, rosyjski, czeski i słowacki. Ponadto ma umiejętności bierne w zakresie hebrajskiego, starogreckiego, łacińskiego oraz staro-cerkiewno-słowiańskiego.

Odznaczenia

Michał Klinger otrzymał w 2003 roku rumuński Krzyż Wielki Orderu Narodowego Zasługi, co stanowi znaczące wyróżnienie.

Przypisy

  1. Persoane Decorate [online], canord.presidency.ro [dostęp 07.03.2024 r.] (rum.).
  2. Tytuły i stopnie naukowe nadane w IS PAN od 1960 roku [online], ispan.pl [dostęp 04.10.2022 r.]
  3. Wybory do Parlamentu Europejskiego 2004 [online], pkw.gov.pl [dostęp 08.09.2012 r.]
  4. Komisja Spraw Zagranicznych /nr 44/ [online], sejm.gov.pl, 13.07.2006 r. [dostęp 27.08.2020 r.]
  5. M.P. z 2012 r. poz. 267.
  6. III Liceum Ogólnokształcące im. Generała Sowińskiego 1923–1998: dawne I-sze Gimnazjum Męskie im. Jenerała Sowińskiego Magistratu m.st. Warszawy, MariaM. Durakowa, MariaM. Lasecka, HannaH. Gruchalska-Kwaśniewska (oprac.), wyd. 1, Warszawa: Stowarzyszenie Wychowanków Szkoły im. Generała Sowińskiego, 1998 r., s. 122, ISBN 83-910546-0-8.
  7. Cetăţeni români şi străini decoraţi z Ordinul Naţional „Pentru Merit”, presidency.ro [zarchiwizowane 29.01.2017 r.] (rum.).

Oceń: Michał Klinger

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:20