Marek Jan Trzeciakowski, którego życie trwało od 27 grudnia 1945 roku aż do 21 lipca 2021 roku, był niezwykle utalentowanym polskim elektronikiem, a także pasjonującym się fotografią alpinistą oraz grotołazem.
Urodzony w Lesznie, przez wiele lat swojego życia wprowadzał innowacje w dziedzinie elektroniki, łącząc swoje umiejętności z zamiłowaniem do natury. Jego miłość do gór oraz eksploracji jaskiń była równie intensywna i znana wśród przyjaciół oraz współpracowników.
Życiorys
Marek Trzeciakowski był synem Zbyszka, który żył w latach 1913–1989, był chemikiem spożywczym oraz dyrektorem zakładów przetwórczych Pudliszki, oraz Gertrudy, nauczycielki urodzonej w 1914 roku, z domu Kowal. Ukończył maturę w 1963 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie. W 1980 roku zrealizował swoje studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Przez niemal całą swoją karierę zawodową, czyli do 1994 roku, pracował w Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych we Wrocławiu. Marek zmarł 21 lipca 2021 roku we Wrocławiu.
Działalność fotograficzna
W 1977 roku miało miejsce istotne wydarzenie w karierze Marka Trzeciakowskiego, który zaprezentował zestaw swoich dwudziestu fotografii z wypraw jaskiniowych. Te prace znalazły się w książce autorstwa Andrzeja Korsaka, zatytułowanej Tatrzańscy Kosynierzy. Jego talent został dodatkowo doceniony, gdy w 1978 roku zdobył I nagrodę na Konkursie Fotografii Jaskiniowej, który został zorganizowany na łamach magazynu „Wszechświat” przez Sekcję Speleologiczną Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika.
Marek Trzeciakowski aktywnie uczestniczył w licznych konkursach i wystawach związanych z Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze, gdzie jego prace były wielokrotnie nagradzane. Na II Biennale, które odbyło się w 1984 roku, artysta zdobył III nagrodę oraz wyróżnienie. Kolejne sukcesy przyszły na III Biennale w 1986 roku, gdzie zdobył I i III nagrodę za cykl zdjęć zatytułowany „Laponia” oraz wyróżnienie za fotografie „Jaskinia Niedźwiedzia”. W 1990 roku, podczas V Biennale, Trzeciakowski zyskał Grand Prix za projekty „Himalczuli–wschód”, „Annapurny” oraz prace wykonane w Himalajach, a w 1992 roku na VII Biennale otrzymał drugą nagrodę. Na VIII Biennale z 1994 roku miał zaszczyt pełnić rolę jurora.
W 1993 roku jedna z jego fotografii przedstawiająca plafon w Auli LeopoldinaUniwersytetu Wrocławskiego została wytypowana jako kluczowy element plakatu XVIII Międzynarodowego Festiwalu Oratoryjno-Kantatowego Wratislavia Cantans. W roku 2006, artysta zasiadał w jury I Konkursu Fotografii Górskiej im. Jacka Mierzejewskiego, gdzie oceniając prace młodych fotografów, mógł podzielić się swoją ogromną wiedzą oraz doświadczeniem.
W 2017 roku, w wrocławskiej galerii Foto-Gen, miała miejsce wystawa jego prac, które były nagrodzone na wcześniejszych edycjach Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze, co stanowiło doskonałą okazję do ponownego odkrycia jego twórczości i wpływu, jaki wywarł na polską fotografię górską.
Działalność górska
Od 1962 roku był aktywnym członkiem oraz uczestnikiem wypraw jaskiniowych w Sekcji Grotołazów Wrocław. W 1968 roku zaangażował się w wyprawę do jaskiń Kaukazu Zachodniego.
Na przełomie grudnia 1968 i stycznia 1969 roku uczestniczył w znaczącej wyprawie, która była kierowana przez Bernarda Uchmańskiego. Celem tej ekspedycji było dotarcie do dna Jaskini Śnieżnej. Ekipa ta, dzięki swoim umiejętnościom, dokonała wspinaczkowego przejścia od Syfonu Dominiki do otworu tej jaskini. To osiągnięcie ustanowiło ówczesny rekord świata, wynoszący 640 metrów pomiędzy dnem a otworem wejściowym jaskini, które zrealizowano bez używania lin i drabinek. W skład grupy wchodzili również Roman Galar, Jerzy Masełko, Andrzej Ostromęcki, Kazimierz Piotrowski oraz Norbert Pospieszny. Cała ekipa została odznaczona Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe.
W 1972 roku, jako członek Sekcji Grotołazów Wrocław, wziął udział w wyprawie, która zrealizowała trzecie przejście w historii jaskini Anou Boussouli, zlokalizowanej w masywie Djurdjura Atlasu Tellskiego w Algierii. Wówczas jaskinia ta uznawana była za najgłębszą jaskinię Afryki, osiągając głębokość -505 metrów.
Razem z Antonim Ogorzałkiem przygotował tekst oraz ilustracje do przewodnika po Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. Dodatkowo, uprawiał również alpinizm, będąc aktywnym członkiem Klubu Wysokogórskiego we Wrocławiu. W 1985 roku pełnił rolę fotografa podczas wyprawy Klubu w Himalaje, w rejonie Manaslu, przy której zdobyto szczyt Himalchuli North (7371 m). W następnym roku wziął udział w wyprawie na główny szczyt Himalchuli (7893 m), który należy do grupy najwyższych siedmiotysięczników w Himalajach.
Inne informacje
W przeszłości jego żoną była Maria, która przyszła na świat w 1945 roku, a z zawodu była elektronikiem oraz fotografem.
Oprócz swoich zainteresowań zawodowych, Marek miał również pasję do żeglarstwa.
Przypisy
- Pogrzeb Marka Trzeciakowskiego [online], Sekcja Grotołazów Wrocław, 22.07.2021 r.
- Fotografia w Karkonoszach, Karkonosze w fotografii, XX Biennale Fotografii Górskiej, Jelenia Góra: Jeleniogórskie Centrum Kultury i Muzeum Karkonoskie, 2018 r.
- Adam A. Sobota, Szczyty fotografii [online], portal ownetic.pl, 2017 r.
- Adam A. Sobota, Wystawa „Góry x 19” we wrocławskiej Galerii FOTO-GEN [online], Związek Polskich Artystów Fotografików, 2017 r.
- Liliana L. Nawrot-Łakomiec, Wratislavia Cantans na plakacie [online], Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 2020 r.
- Rys historyczny [online], Instytut Automatyki Systemów Energetycznych we Wrocławiu, 08.12.2020 r.
- Joanna J. Mielech, Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze 1980–2018 [online], portal Fotografie z Karkonoszy, 08.12.2020 r.
- Włodzimierz W. Wolski, 60 lat Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej, Wrocław: Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, 2012 r.
- Karolina K. Sternal, Polski ketchup narodził się w wielkopolskich Pudliszkach [online], portal Głos Wielkopolski, 2011 r.
- Ewa E. Skut, Historia na 60–lecie [online], Yacht Klub Wrocław, 2012 r.
- Jerzy J. Fereński, W piwnicy i jeszcze głębiej, „Konfrontacje”, wydanie specjalne z okazji jubileuszu (1959–2003) Studenckiego Klubu Pałacyk we Wrocławiu, 31.05.2003 r.
- Elżbieta E. Pomorska i inni, Sekcja Grotołazów Wrocław – 50 lat Sekcji Matki Naszej 1955–2005, „Korkociąg”, wydanie specjalne, Sekcja Grotołazów Wrocław, październik 2005 r.
- Wiesław W. Panejko, Himalchuli North ponad morzem chmur, „Taternik”, 62 (1), 1986 r.
- Marek M. Trzeciakowski, Himalchuli, katalog wystawy, Salon „Na Antresoli”, Jelenia Góra: Wojewódzki Dom Kultury, wrzesień 1986 r.
- Józef J. Stępień, Himalchuli – grudzień 1986, „Taternik”, 63 (1), 1987 r.
- Władysław W. Orłowski, Dyrektor Zbyszko, „Odgłosy”, XXI (19), Łódź 1978, s. 2, ISSN 1232-7948.
- R. R. Gradziński, Rozstrzygnięcie Konkursu Fotografii Jaskiniowej, „Wszechświat” (12), 1978 r.
- Andrzej A. Macko, Siedmiu śmiałych, „Express Wieczorny”, XIII (11), 1969 r.
- Andrzej A. Ostromęcki, Wrocławscy grotołazi w Kaukazie, „Taternik”, 46 (4), 1969 r.
- Bernard B. Uchmański, 1969 – Rekord świata w podziemnej wspinaczce, [w:] Adam A. Pyka (red.), System „Jaskinia Wielka Śnieżna”: Historia eksploracji, wyd. III, monografia, 2014 r.
- Ogłoszenia o zgłoszonych w Polsce wzorach użytkowych do ochrony, „Biuletyn Urzędu Patentowego”, IX, Warszawa: Wydawnictwo Urzędu Patentowego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, 1981 r.
- Członkowie Klubu Wysokogórskiego, „Taternik”, 47 (2), 1971 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Inżynieria i technologie":
Jerzy Schmidt (architekt) | Tadeusz SpychałaOceń: Marek Trzeciakowski