Pomnik Żołnierzom Garnizonu Leszczyńskiego w Lesznie


Pomnik Żołnierzom Garnizonu Leszczyńskiego w Lesznie stanowi wyjątkowe miejsce refleksji oraz oddania czci tym, którzy poświęcili swoje życie podczas wojny obronnej 1939 roku. Monumet, którego budowa zainicjowana została przez kombatantów, składa się z trzech głównych komponentów, które razem tworzą harmonijną całość.

Centralnym elementem pomnika jest monumentalna ściana o długości dwudziestu metrów, na której umieszczony został stylizowany żeliwny orzeł, symbolizujący chwałę i wolność. W bezpośredniej okolicy orła, widnieje napis Żołnierzom Garnizonu Leszczyńskiego 1939 - Społeczeństwo Ziemi Leszczyńskiej. Poniżej umieszczono trzy mosiężne tablice, które informują o jednostkach, do których należeli polegli żołnierze. Z dwóch stron tej ściany znajdują się masywne bloki, w których umieszczono urny wypełnione ziemią z ponad trzydziestu bitewnych pól, na których życie stracili żołnierze garnizonu leszczyńskiego.

W centralnej przestrzeni, między bastionami, na podwyższeniu stoi krzyż Virtuti Militari, który dodatkowo podkreśla doniosłość tego miejsca. Pomnik został odsłonięty 9 maja 1987 roku, a jego projektantem był Jerzy Schmidt, we współpracy z Józefem Petrukiem, który zajmował się rzeźbiarskimi detalami monumentu. Elementy te wykonała Leszczyńska Fabryka Pomp.

W późniejszych latach, pomnik wzbogacił się o nowe mosiężne tablice, które pojawiły się na każdym z bastionów:

  • Ściana wschodnia - 8 maja 1994 roku odsłonięto tablicę poświęconą obrońcom Lwowa,
  • Ściana południowa - 1 września 1999 roku dodano tablicę poświęconą leszczyńskim żołnierzom walczącym w czasie II wojny światowej o niepodległość Polski oraz żeliwny krzyż z napisem Bóg, Honor, Ojczyzna,
  • Ściana zachodnia - 18 października 1999 roku odsłonięta została tablica ofiarowana w hołdzie inwalidom wojennym.

W 2009 roku pomnik przeszedł gruntowny remont oraz niewielką przebudowę, której zakres konsultowano z profesorem Petrukiem, jedynym żyjącym twórcą monumentu. W trakcie prac okazało się bowiem, że wszystkie dodatkowe tablice znalazły się na pomniku bez zgody ich autora. W wyniku podjętej decyzji, tablice te zostały usunięte ze ścian i umieszczone na głazach po bokach monumentu.


Oceń: Pomnik Żołnierzom Garnizonu Leszczyńskiego w Lesznie

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:6