August Ferdynand Wolff, urodzony w 1768 roku w Lesznie, a zmarły 6 kwietnia 1846 roku w Warszawie, był wybitnym polskim lekarzem. W swojej karierze wywarł duży wpływ na rozwój medycyny w Polsce. Jako współzałożycielSzkoły Lekarskiej w Warszawie, przyczynił się do kształcenia wielu lekarzy, którzy później wnieśli znaczący wkład w rozwój polskiej służby zdrowia.
Wolff był również jednym z założycieli Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego, co podkreśla jego zaangażowanie w organizację życia zawodowego i naukowego medyków w Polsce. Jego wkład w te instytucje był kluczowy dla ich rozwoju i uznania w kraju oraz za granicą.
Życiorys
Urodziny August Ferdynanda Wolffa miały miejsce w rodzinie żydowskiej, która wywodziła się z Leszna. Był on synem Abrahama Emanuela Wolffa, który pełnił rolę nadwornego lekarza Augusta Kazimierza Sułkowskiego, oraz Justyny Elżbiety Klose.
Na koniec XVIII wieku Wolff przeprowadził się do Warszawy, gdzie objął stanowisko miejskiego fizyka. Jego kariera rozwijała się szybko, a wkrótce został I radcą lekarskim przy regencji warszawskiej. W 1809 roku aktywnie uczestniczył w zakładaniu Szkoły Lekarskiej w Warszawie, która z biegiem lat przekształciła się w Warszawski Uniwersytet Medyczny, z sukcesem funkcjonujący do dziś. W latach 1810–1817 miał zaszczyt pełnić funkcję prezesa rady ogólnej lekarskiej, a w 1822 roku był jednym z współtwórców Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego. Również przynależał do Towarzystwa Królewskiego Warszawskich Przyjaciół Nauk, co podkreślało jego zaangażowanie w rozwój nauki.
Wolff był dziedzicem dóbr Głuchów, co było znaczącym osiągnięciem w jego życiu. 1 października 1828 roku został odznaczony Orderem Świętego Stanisława III klasy. Warto również zaznaczyć, że osiem lat wcześniej, 27 stycznia 1820 roku, uzyskał szlachectwo dziedziczne Królestwa Polskiego, otrzymując herb „Postęp”.
Jego życie osobiste również odznaczało się ważnymi wydarzeniami; był dwukrotnie żonaty. Po raz pierwszy z Barbarą Beatą Michler, z którą doczekał się dwóch synów: Karola Gustawa (ur. 1796) oraz Maurycego (1798-1861), który również obrał sobie zawód lekarza. Jego drugą żoną była Fryderyka Marianna Hennig.
August Ferdynand Wolff znalazł swój spoczynek na cmentarzu reformowanym w Warszawie, zlokalizowanym przy ul. Żytniej, gdzie został pochowany w kwaterze M-7-10.
Przypisy
- śp. August Ferdynand Wolff
- Stanisław Łoza. Kawalerowie orderu św. Stanisława (1.12.1815 r. – 29.09.1830 r.) cz. 10 (Turski-Żymirski). „Miesięcznik Heraldyczny”. R. XI. Nr 11/1932. s. 204.
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Leszek Paradowski (lekarz) | Henryk Florkowski | Albert Moll | Jerzy Chrystian Arnold | Tadeusz WencelOceń: August Ferdynand Wolff